Co mam zrobić, gdy to właśnie ludzie są problemem? – kontynuacja

Nie próbuj także wymusić ustępstwa w kwestii merytorycznej, grożąc pogorszeniem stosunków. („Gdyby ci naprawdę na mnie zależało, ustąpiłbyś.” czy „Jeżeli nie zgodzisz się ze mną, to koniec naszych stosunków”.) Niezależnie od tego, czy takie posunięcie doprowadzi do chwilowego sukcesu czy nie, zniszczy wzajemne stosunki i najprawdopodobniej spowoduje, że trudniej będzie rozmawiać w przyszłości o dzielących strony różnicach.

Zamiast takiego postępowania kwestie merytoryczne powinny zostać „wysupłane” z kwestii wzajemnych stosunków i kwestii proceduralnych. Warunki ewentualnego porozmienia powinny zostać oddzielone od tego, w jaki sposób dyskutujesz o dzielących was różnicach i jak traktujecie się nawzajem. Każdy z tych problemów powinien być negocjowany odrębnie. Poniższa lista ilustruje to rozróżnienie:

Ludzie zakładają często, że istnieje możliwość handlowania dobrym wynikiem w kwestiach merytorycznych w zamian za dobre stosunki wzajemne. Nie zgadzamy się z tym. Dobre stosunki ułatwiają osiągnięcie dobrego dla obu stron wyniku merytorycznego. Dobry wynik w kwestiach merytorycznych pomaga polepszyć nawet dobre już stosunki.

Czasami istnieją wystarczające powody, aby się zgodzić nawet gdy uważasz, że uczciwość nakazywałaby inaczej. Na przykład, jeżeli twoje stosunki z drugą stroną są wprost wspaniałe, możesz poddać się w jakiejś kwestii z przekonaniem, że kiedyś druga strona uzna, że „jest ci coś winna” i odwzajemni się tym samym. Możesz również zdecydować, że biorąc pod uwagę całą sytuację, nie warto walczyć o jedną lub kilka kwestii. Rzecz w tym, że naszym zdaniem nie powinieneś poddawać się tylko po to, aby polepszyć wzajemne stosunki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>