Pieniądz rządzi wszystkim

Pieniądze są gwarancją, że będziemy mieli to, czego zapragniemy w przyszłości. W tej chwili możemy niczego nie potrzebować, ale dzięki nim będziemy mogli zaspokoić swoje pragnienia, kiedy tylko się pojawią.

Kiedy w czwartej klasie moi rodzice zabrali mnie z katolickiej szkoły, pomyślałam, że po prostu są najfajniejsi na świecie i uratowali mnie przed męką niezrozumienia. Niebawem ogłosili bankructwo i zrozumiałam, że przestałam chodzić do tej szkoły nie dlatego, że nie chciałam, ale dlatego, że nie mogliśmy sobie na to pozwolić. Dobrze pamiętam, jak razem z tatą i mamą poszliśmy do biura doradcy kredytowego, gdzie patrzyłam, jak tną swoje karty i wrzucają je do słoja wypełnionego po brzegi szczątkami błędnych finansowych decyzji dokonanych przez innych.

Od tego czasu mój tata jak mantrę powtarzał zdanie „Pieniądz rządzi wszystkim”, które zapamiętałam na zawsze. To takie proste, a jednak ludzie nie potrafią tego zrozumieć: nie wydaje się więcej pieniędzy, niż się ma. Niestety, wiele osób nie tylko uważa takie postępowanie za normalne, lecz także za oznakę sukcesu. Wy- chowując się na przedmieściach, widywałam dość często bajeranckie baseny z tyłu domu czy nowy monster truck. Nie pokazywało to, na co ci ludzie mogą sobie pozwolić, ale ile mogą pożyczyć.

Z oczywistych przyczyn, o których już była mowa w poprzednich rozdziałach, moi rodzice przestali mnie wspierać finansowo, kiedy okazało się, że ani szkoła, ani praca nie są dla mnie ważne. Wiem, że nie była to dla nich łatwa decyzja – zwłaszcza że wtedy nikomu nie przyszłoby do głowy, że potrafię troszczyć się o siebie – lecz jeszcze trudniejsza dla mnie. Moi znajomi w większości byli dofinansowywani przez rodziców i strasznie im tego zazdrościłam. Uważałam, że to nie w porządku, iż niektórzy mogą robić to, na co mają ochotę, a ja muszę popołudnia spędzać w wypożyczalni strojów, pomagając „podpalaczom” wybrać okularki i głupie kapelusze – przebrania na imprezę Burning Man. Jednak zmuszenie mnie, żebym wymyśliła, jak się samej utrzymać, było jedną z najlepszych rzeczy, które rodzice zrobili dla mnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>